![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjP6F0h3dts3Iz72b_0P9K8zJr2d_rUPdK4FhHu-xnZL9JYT22NmiHN0KT2nAd9kKU2gsMhS0ZzAicgTq5HKdous_VzXQBnBjvaYuuqH4oDHM17vqhKIOnBeuL6B7d6QYsCUvjwpD06WCw/s200/flaga2.jpg)
Należy zacząć od tego, że w Holandii uczelnie dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich to studia akademickie (wetenschappelijk onderwijs – WO) prowadzone przez uniwersytety. Zdobycie tytułu licencjata WO trwa trzy lata, równa się to zdobyciu 180 punktów ECTS (po 60 ECTS na rok). Następnym stopniem jest tytuł magistra WO, aby go uzyskać należy ukończyć studia trwające od jednego do dwóch lat (w zależności od kierunku). Druga grupa to studia zawodowe odpowiedniki polskich wyższych szkół zawodowych ( po holendersku hogescholen). Studia zawodowe (hoger beroepsonderwijs – HBO) są bardziej nastawione na praktykę niż czystą wiedzę teoretyczną. Aby uzyskać dyplom licencjata HBO należy ukończyć 4 lata nauki co jest równe uzyskaniu 240 punktów ECTS. Natomiast uzyskanie stopnia magistra HBO trwa od jednego do dwóch lat (w zależności od kierunku).
A teraz mała pomoc w szukaniu uczelni… RANKINGI. Wiadomo, że każdy ranking mówi co innego ;) dlatego warto przejrzeć program wybranego kierunku na różnych uczelniach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz